استراتژی محتوا + انتشار و مدیریت آن

چه به تازگی بازاریابی محتوا را شروع کرده باشید و چه مدتی است که از همین رویکرد استفاده می‌کنید، بازبینی برنامه استراتژی محتوای خود و اطمینان از به روز بودن، نوآوری و جذاب بودن آن برای مشتریان بالقوه شما ضررتی ندارد. مهم نیست که مشتریان چه زمانی و چگونه قصد خرید دارند. اگر در برنامه ریزی برای سال آینده مشکل دارید یا نیاز به ایده‌های تازه دارید، در این مقاله، به این خواهیم پرداخت که استراتژی محتوا چیست، چرا کسب و کار شما به یک برنامه بازاریابی محتوا نیاز دارد و چه مراحلی را برای ایجاد استراتژی خود باید نیاز دارید.

SEO

استراتژی محتوا چیست؟

استراتژی محتوا برنامه‌ای است که در آن از محتوا (صوتی، بصری و یا نوشتاری) برای دستیابی به اهداف تجاری خود استفاده می‌کنید. یک استراتژی محتوا موفق، مخاطبان هدف شما را در هر مرحله از قیف جذب می‌کند و حتی پس از خرید نیز آنها را درگیر می‌کند.

شاید اهداف کسب و کار شما، افزایش آگاهی از برند است. برای رسیدن به این هدف، ممکن است یک استراتژی محتوا که بر SEO تمرکز دارد، برای افزایش بازدید وب سایت شما در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) و افزایش ترافیک به سمت محصولات یا خدمات خود، اجرا کنید. صاحبان کسب و کار جدید ممکن است تصور کنند که تنها یک استراتژی محتوا ضروری نیست. با این حال، تولید محتوای با کیفیت بالا می‌تواند در ایجاد اعتماد با مخاطبان جدید و موفقیت در طولانی مدت بسیار ارزشمند باشد.

در اصل، یک استراتژی محتوای خوب، پایه و اساس مراحل جذب و لذت شما در سفر خریدار است که از چارچوب بازاریابی درونگرا پیروی می‌کند. همراه با جذب مشتریان بالقوه برای برند خود، می‌توانید از یک استراتژی محتوا برای افزایش فروش و رضایت مشتری استفاده کنید. به علاوه، با توجه به اینکه ۷۰ درصد از بازاریابان در بازاریابی محتوا فعال هستند، بسیار مهم است که یک استراتژی محتوای خوب و کاربردی برای رقابت در صنعت خود تدوین کنید.

 

شاید این مطلب نیز مفید باشد: صفر تا صد سئو سایت فروشگاهی

 

 1. چه کسی محتوای شما را خواهد خواند؟

مخاطب هدف محتوای شما چه کسانی هستند؟ برای چند مخاطب محتوا تولید می کنید؟

همانطور که کسب و کار شما ممکن است بیش از یک نوع مشتری داشته باشد، استراتژی محتوای شما می تواند بیش از یک نوع کاربر را تامین کند. استفاده از انواع محتوا و کانال‌ها به شما کمک می‌کند محتوایی را ارائه دهید که برای هر شخص طراحی شده است.

 

 1. چه مشکلی را برای مخاطبان خود حل خواهید کرد؟

در حالت ایده آل، محصول یا خدمات شما مشکلی را حل می‌کند که می‌دانید مخاطبان شما دارند. یک استراتژی محتوایی خوب از افراد در هر دو طرف محصول شما پشتیبانی می‌کند: کسانی که هنوز در حال کشف چالش‌های اصلی خود هستند و کسانی که قبل از محصول شما برای غلبه بر این چالش‌ها استفاده می‌کنند. محتوای شما راه حل(هایی) را که ارائه می‌کنید، تقویت می‌کند و به شما کمک می‌کند تا اعتبار خود را نزد مخاطبان هدف خود بسازید.

 

 1. چه چیزی شما را منحصر به فرد می‌کند؟

رقبای شما احتمالاً محصولی مشابه محصول شما دارند، به این معنی که مشتریان بالقوه شما باید بدانند که چه چیزی محصول شما را بهتر می‌کند یا حداقل، متفاوت می‌کند. شاید دارایی اصلی شما این باشد که شرکت شما سال‌ها تاسیس شده است. یا شاید صدای برند منحصر به فردی دارید که شما را از رقبای خود متمایز می‌کند. برای اثبات اینکه چرا ارزش خرید را دارید، باید ثابت کنید که چرا ارزش شنیدن را دارید.

 

 1. روی چه قالب‌های محتوایی تمرکز خواهید کرد؟

برای اینکه بفهمید روی چه قالب‌هایی تمرکز کنید، باید مخاطبان خود را در جایی که هستند، ملاقات کنید. در حالی که ممکن است وسوسه شوید که پادکست تولید کنید. زیرا در چند سال اخیر بسیار رشد کرده است، یا یک کانال YouTube راه اندازی کنید، ابتدا ببینید مخاطبان شما کجا فعالیت می‌کنند. در غیر این صورت، ممکن است وقت خود را برای تولید محتوایی تلف کنید که یا به مخاطب شما نرسد یا توجه آنها را جلب کند. هنگامی که بهترین فرمت‌ها را شناسایی کردید، شروع به ایجاد بودجه برای ارزیابی منابعی کنید که می‌توانید برای اجرای این استراتژی اختصاص دهید.

 

 1. در چه کانال‌هایی منتشر خواهید کرد؟

همان‌طور که می‌توانید محتوا در قالب‌های مختلف ایجاد کنید، کانال‌های مختلفی نیز خواهید داشت که می‌توانید در آنها منتشر کنید، از وب سایت خود گرفته تا رسانه‌های اجتماعی. این باز هم نشان دهنده محل زندگی مخاطبان شما خواهد بود. اگر مخاطبان شما محتوای ویدیویی طولانی را ترجیح می‌دهند، می‌توانید محتوای خود را در YouTube منتشر کنید. اگر مخاطب جوان‌تری دارید که محتوای سریع را دوست دارد، می‌توانید TikTok و Instagram را انتخاب کنید.

 

 1. چگونه تولید و انتشار محتوا را مدیریت خواهید کرد؟

فهمیدن اینکه چگونه همه محتوای خود را ایجاد و منتشر می‌کنید می‌تواند یک کار دلهره آور باشد. در یک تیم کوچک، این ممکن است به اندازه کافی آسان باشد. زیرا ممکن است شما تنها تصمیم گیرنده باشید. همانطور که شرکت شما رشد می‌کند، ممکن است لازم باشد با چندین تیم محتوا همکاری کنید تا یک فرآیند موثر را کشف کنید.

استراتژی‌های محتوای امروزی با مدیریت محتوا از نقطه نظر موضوع – همانطور که در ویدیوی بالا توضیح داده شد، از درهم ریختگی جلوگیری می‌کند. هنگام برنامه ریزی یک تقویم سرمقاله محتوا پیرامون موضوعات، می‌توانید به راحتی پیام شرکت خود را تجسم کنید و در طول زمان خود را به عنوان یک مرجع در بازار خود مطرح کنید.

 

چرا بازاریابان نیاز به ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوا دارند؟

بازاریابی محتوا به کسب و کارها کمک می‌کند منابع قابل اعتماد و مقرون به صرفه ترافیک وب سایت و سرنخ‌های جدید را آماده و برنامه‌ریزی کنند. اگر بتوانید فقط یک پست وبلاگ ایجاد کنید که مقدار ثابتی از ترافیک ارگانیک دریافت می‌کند، یک لینک مشخص به یک کتاب الکترونیکی یا ابزار رایگان، با گذشت زمان، پس از کلیک روی “انتشار” به تولید سرنخ برای شما ادامه می‌دهد. منبع قابل اعتماد ترافیک و سرنخ‌ها از محتوای به شما این امکان را می‌دهد تا با سایر تاکتیک‌های بازاریابی برای افزایش درآمد، مانند محتوای UGC و تبلیغات رسانه‌های اجتماعی، آزمایش کنید. به علاوه، محتوای شما نه تنها به جذب سرنخ کمک می‌کند، بلکه به مشتریان بالقوه شما آموزش می‌دهد و برای برند شما آگاهی ایجاد می‌کند.

 

شاید این مطلب نیز مفید باشد: منابع یافتن ایده تولید محتوا برای وبلاگ

brainstorming

چگونه یک استراتژی محتوا تدوین کنیم؟

 1. اهداف خود را مشخص کنید.
 2. پرسونا مخاطب خود را مشخص کنید.
 3. ممیزی محتوا را اجرا کنید.
 4. یک سیستم مدیریت محتوا انتخاب کنید.
 5. نوع محتوایی را که می‌خواهید ایجاد کنید، مشخص کنید.
 6. ایده‌های محتوایی را از طریق طوفان فکری پرورش دهید.
 7. محتوای خود را منتشر و مدیریت کنید.

 

 1. اهداف خود را مشخص کنید.

هدف شما از تدوین برنامه بازاریابی محتوا چیست؟ چرا می‌خواهید محتوا تولید کنید و یک برنامه بازاریابی محتوا داشته باشید؟ قبل از شروع برنامه ریزی، اهداف خود را بشناسید، در این صورت راه آسان‌تری برای تعیین بهترین استراتژی خود خواهید داشت.

 

 1. پرسونا مخاطب خود را مشخص کنید.

برای توسعه یک برنامه موفق، باید به وضوح مخاطبان هدف محتوای خود را تعریف کنید که به عنوان شخصیت خریدار شما نیز شناخته می‌شود. این امر به ویژه برای کسانی که شروع به کار کرده‌اند یا تازه وارد بازاریابی شده‌اند، بسیار مهم است. با شناخت مخاطبان هدف خود، می‌توانید محتوای مرتبط‌تر و ارزشمندتری تولید کنید که بخواهند آن‌ها را بخوانند و به آن تبدیل کنند. اگر شما یک بازاریاب با تجربه هستید، ممکن است هدف شما تغییر کرده باشد. آیا می‌خواهید گروه جدیدی از افراد را هدف قرار دهید یا بازار هدف فعلی خود را گسترش دهید؟ آیا می‌خواهید همان مخاطبان هدف را حفظ کنید؟ بررسی مجدد پارامترهای مخاطب با انجام تحقیقات بازار در هر سال برای رشد مخاطبان شما بسیار مهم است.

 

 1. ممیزی محتوا را اجرا کنید.

در اوایل، اکثر برندها با پست‌های وبلاگ شروع می‌کنند. اگر می‌خواهید با قالب‌های مختلف کار کنید، می‌توانید یک ممیزی محتوا برای ارزیابی محتوای برتر و کم‌بازده خود انجام دهید. سپس، از آن اطلاعات برای حرکت کردن به مسیر بعدی استفاده کنید. اگر مدتی است که در تجارت بوده‌اید، باید تلاش‌های بازاریابی محتوای خود و نتایج حاصل از آن را در سال گذشته مرور کنید. دریابید که در سال آینده چه کارهای متفاوتی می‌توانید انجام دهید و اهداف جدیدی تعیین کنید. اکنون زمان بسیار خوبی است تا اهداف تیم خود را با بقیه اهداف سازمان خود هماهنگ کنید. در هر مرحله‌ای که هستید، ممیزی محتوا به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید چه چیزی در بین مخاطبان شما طنین‌انداز می‌شود، شکاف‌ها را در دسته‌های موضوعی خود شناسایی کنید و ایده‌های محتوای تازه را طوفان فکری کنید.

 

 1. یک سیستم مدیریت محتوا را انتخاب کنید.

چند بخش حیاتی مدیریت محتوا شامل تولید محتوا، انتشار محتوا و تجزیه و تحلیل محتوا است. مثلا شما می‌خواهید روی یک CMS برندینگ کنید تا محتوای خود را به روشی آسان و پایدار ایجاد، مدیریت و پیگیری کنید. با استفاده از HubSpot CMS، می‌توانید نتایج خود را در یک مکان برنامه ریزی، تولید، انتشار و اندازه‌گیری کنید.

 

 1. تعیین کنید که چه نوع محتوایی را می‌خواهید تولید کنید.

گزینه‌های مختلفی برای محتوایی که می‌توانید ایجاد کنید، وجود دارد، از محتوای نوشتاری مانند کتاب‌های الکترونیکی و پست‌های وبلاگ گرفته تا محتوای صوتی مانند پادکست. در بخش بعدی، برخی از محبوب‌ترین قالب‌های محتوا را که بازاریابان ایجاد می‌کنند، از جمله برخی ابزارها و قالب‌ها برای شروع صحبت خواهیم کرد.

 

 1. ایده‌های محتوایی را از طریق طوفان فکری پرورش دهید.

اکنون زمان آن رسیده است که ایده‌هایی برای محتوای بعدی خود ارائه دهید. دیگه نیازی به جستجو در اینترنت برای یافتن ایده‌های محتوای جدید نخواهید داشت. در عوض، می‌توانید فهرست انتخاب‌شده خود را که از سایت‌های خبری، خبرنامه‌ها و رسانه‌های اجتماعی گردآوری شده است، مرور کنید. طوفان فکری به شما کمک می‌کند تا ایده‌های کلی را در زمینه‌هایی قرار دهید که برای مخاطب هدف شما جذاب باشد. هنگامی که عنوانی را که دوست دارید داشته باشید، BlogAbout به شما امکان می‌دهد آن را به “Notebook” خود اضافه کنید تا بتوانید بهترین ایده‌های خود را ذخیره کنید.

 

 1. محتوای خود را منتشر و مدیریت کنید.

برنامه بازاریابی شما باید فراتر از انواع محتوایی باشد که ایجاد می‌کنید. همچنین باید محتوای شما را سازماندهی کند. با کمک یک تقویم، در مسیر درستی برای انتشار، بلیغ و مدیریت محتوای خود در سایت های دیگر حرکت کنید.

 

شاید این مطلب نیز مفید باشد: چگونه کپشن بهتری در اینستاگرام بنویسیم؟

 

 

انواع بازاریابی محتوا

 • پست‌های وبلاگ
 • کتاب‌های الکترونیکی
 • مطالعات موردی
 • اینفوگرافیک
 • ویدئو
 • پادکست
 • رسانه‌های اجتماعی

 

 1. پست‌های وبلاگ

پست‌های وبلاگ به صورت زنده در یک وب سایت هستند و باید به طور مرتب منتشر شوند تا بازدیدکنندگان جدید، جذب شوند. پست‌ها باید محتوای ارزشمندی را برای مخاطبان شما فراهم کنند که آنها را به اشتراک گذاری پست‌ها در رسانه‌های اجتماعی و سایر وب سایت‌ها متمایل کند. ما توصیه می‌کنیم که پست‌های وبلاگ بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه باشد، اما باید آزمایش کنید تا ببینید آیا مخاطبان شما مطالب طولانی‌تر یا کوتاه‌تر را ترجیح می‌دهند.

 

 1. کتاب‌های الکترونیکی

کتاب‌های الکترونیکی ابزارهای تولید سرنخ هستند که بازدیدکنندگان وب‌سایت پس از ارسال فرم سرنخ همراه با اطلاعات تماس خود، دانلود می‌کنند. آنها معمولا طولانی‌تر، عمیق‌تر و کم‌تر از پست‌های وبلاگ منتشر می‌شوند، که برای جذب بازدیدکنندگان به یک وب سایت نوشته می‌شوند. کتاب‌های الکترونیکی گام بعدی در فرآیند بازاریابی ورودی هستند: پس از خواندن یک پست وبلاگ، بازدیدکنندگان ممکن است اطلاعات بیشتری بخواهند.

اینجاست که فراخوان برای اقدام (CTA) وارد عمل می‌شود و افراد را به صفحه‌ای هدایت می‌کند که در آن می‌توانند اطلاعات تماس خود را ارسال کنند و یک کتاب الکترونیکی را دانلود کنند تا اطلاعات ارزشمندتری برای کسب‌وکار خود بیاموزند. به نوبه خود، کسب و کار تولید کتاب الکترونیکی یک سرنخ جدید برای تماس با تیم فروش دارد.

 

 1. مطالعات موردی

مطالعه موردی به شما این امکان را می‌دهد که داستان مشتری را بگویید و در این فرآیند اعتبار ایجاد کنید. مطالعه موردی شاید همه‌کاره‌ترین نوع بازاریابی محتوایی شما باشد، زیرا می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد. به شکل یک پست وبلاگ، کتاب الکترونیکی، پادکست، حتی یک اینفوگرافیک باشد. هدف این است که نشان دهید چگونه محصول شما به موفقیت کمک کرد. قبل از انتخاب مشتری برای مطالعه موردی، باید تعیین کنید که در کدام حوزه کسب و کار می‌خواهید ارزش ایجاد کنید.

infographic

 1. اینفوگرافیک

اینفوگرافیک‌ها می‌توانند داده‌ها را به روشی قانع کننده‌تر از کلمات، سازماندهی و تجسم کنند. اگر می‌خواهید داده‌های زیادی را به روشی واضح و قابل درک به اشتراک بگذارید، این قالب‌های محتوای عالی هستند که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

 

شاید این مطلب نیز مفید باشد: سوشال مدیا + چک لیست روزانه و ماهانه

 

 1. ویدئوها

ویدیوها یک رسانه محتوایی بسیار جذاب هستند و به طور یکسان در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها قابل اشتراک‌گذاری هستند. ویدیوها نسبت به محتوای نوشتاری به سرمایه گذاری زمان و منابع بیشتری نیاز دارند، اما از آنجایی که محتوای بصری همچنان بازگشت سرمایه زیادی را ارائه می‌دهد، ارزش کاوش را دارد.

 

 1. پادکست

راه اندازی یک پادکست به مخاطبان کمک می‌کند اگر زمان یا علاقه‌ای به خواندن مطالب روزانه نداشته باشند، برند شما را پیدا کنند. تعداد شنوندگان پادکست در حال افزایش است. در سال ۲۰۲۱، ۱۰ درصد افزایش سالانه در تعداد شنوندگان پادکست در ایالات متحده مشاهده شد. اگر افراد جالبی برای مصاحبه یا گفتگو برای میزبانی دارید، پادکست را به عنوان قالب محتوای دیگری برای آزمایش در نظر بگیرید.

 

 1. رسانه‌های اجتماعی

زمانی که برای مدتی به طور منظم محتوا را در سایت خود منتشر کردید، به فکر استراتژی رسانه‌های اجتماعی برای توزیع محتوای خود در رسانه‌های اجتماعی باشید. علاوه بر به اشتراک گذاری محتوای خود، می‌توانید آن را در قالب‌های جدید نیز تغییر کاربری داده و محتوای اصلی را به طور خاص برای هر پلتفرم ایجاد کنید. هنگام راه‌اندازی یک حساب تجاری در هر یک از شبکه‌های اجتماعی، محتوای خود را با پلتفرم تنظیم کنید.

برای مثال، در اینستاگرام، کاربران به دنبال تصاویری زیبا هستند. با فیدها، IGTV، Stories، فضای زیادی برای بازی دارید. از سوی دیگر، TikTok برای جمعیت جوان‌تری جذاب است که ویدیوهای کوتاه مد روز، خنده‌دار و خلاقانه می‌خواهند. تحقیقات بازار را انجام دهید تا متوجه شوید خریداران شما در کدام پلتفرم هستند و محتوای خود را مطابق انتظارات آنها شکل دهید.

رشد یک استراتژی بازاریابی محتوای موفق به زمان، سازماندهی و خلاقیت نیاز دارد. از ساختن پایه و اساس برنامه بازاریابی محتوای خود تا افزودن ابزارهایی برای مدیریت بهتر محتوای خود، تنظیم استراتژی خود برای سال جدید اگر مراحل را دنبال کنید و منابع را در اینجا جستجو کنید، دردسرساز نخواهد بود.

khodnevisLogo

خودنویس

خودنویس بهت در نوشتن مقاله‌های حرفه‌ای و سئو شده کمک زیادی میکنه

خروج از حساب کاربری

آیا شما می‌خواهید از حساب کاربری خود خارج شوید؟